Muharrem Orucu Nasıl Tutulur | Muharrem Oruç GünleriDeğerli canlar,
İçerisinde bulunduğumuz Muharrem ayı bizler için çok acı bir olayın tarihidir. Muharrem ayı Mekke'den Kûfe'ye yola çıkan İmam Hüseyin efendimiz ve yarenlerinin Kerbelâ çölünde, Kûfelilerin ihaneti ve Yezid (lanet olsun) ordusu tarafından katledilişinin yaşandığı tarihtir.
Alevi-Bektaşi inancına mensup canlar bu ay, yas-ı matem orucu tutarlar. Ancak bu oruç yemek yememek anlamında değildir. Muharrem ayında dikkat edilmesi gereken ve asimileye uğrayan temel desturları sizlerle paylaşmak istiyoruz.
Kerbelâ'da şehit düşen yarenler için matem tutan bütün canlara İmam Hüseyin efendimiz şefaat eylesin.

* Muharrem orucunda "İFTAR" kavramı yoktur. Eskilerin deyimiyle, "siyah ip, beyaz ipten ayırt edilemediği vakit" yani gün batınca ,akşam, oruçlar açılır.
* Muharrem orucu boyunca "SU" içilmez. Meyve suyu, ayran vb. içecekler vücüdun sıvı ihtiyacı için tüketilebilir. Ancak su kesinlikle içilmez.
* Sağlık durumu ve yaşam şekli (iş yoğunluğu, yaşam şartları) elverişli olan canlar için orucun tamamı tutulması gerekir.
* Bazı bölgelerdeki canlar tarafından oruç tuz ile açılır.
* İmam Hüseyin efendimizin mübarek başı hatırlanır; "SOĞAN, SARIMSAK" gibi başlı sebzeler kesilmez.
* "ET" yenilmez.
* "CANLI" ya kıyılmaz.
* Şartların elverişli olması durumunda traş olunmaz, banyo yapılmaz. (Ancak günümüzde pek mümkün değildir. İşe giden canlar için)
* Düğün, eğlence vb. gibi aktiviteler olmaz ve katılınmaz. Davul çalınmaz.
* Muharrem Orucu boyunca İmam Hüseyin ve Kerbela hakkında sohbetler yapılması gerekir.


Faydalı Buldunuz Mu?

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumunuz bizim için değerli...