Alevi -Bektaşi Erkânları Seti

    Her biri birer eğitim kurumu olan dergâh ve ocakların çalışmalarının kesintiye uğraması ve zorlaşması karşısında topluluklarımız, var olan birliğin daha da bozulmaması için “Yol bir, sürek bin bir” anlayışıyla hareket etmek zorunda kalmıştır. Her yöre ve bölge atadan ne gördüyse erkânı, yolu öyle sürdürmeye çabalamıştır.

Yaşanılan hızlı göç süreci ile birlikte dayatılan resmi din ve ibadet anlayışı doğrultusunda yürütülen eğitim, erkânlardaki bozulmaları hızlandırmıştır.

Bugün bazı cemlerimiz, baskın inancın etkisi altında kalarak yolumuzda yeri olmayan biçimlerde yapılmaktadır. Böyle cemlerde dedeler, babalar, analar gülbenkler yerine vaizler gibi dualar okumaktadır. Bu nedenle erkânlarımızı özümüze uygun hale getirmek, inanç birliğimizi güçlendirmek ve gönüllerimizi birlemek yol için yapılabilecek en önemli çalışmadır.

Aşk-ı muhabbetlerimizle,

Safa ULUSOY – Veliyettin Hürrem ULUSOY
Hünkar Hacı Bektaş Veli Dergahı Postnişinleri

Alevi Bektaşi İnancının temel ögelerinden olan, ERKANLARIMIZA aşağıdaki bağlantılara tıklayarak ulaşabilir, dilerseniz 0212 521 22 10′ u arayarakta sipariş verebilirsiniz.
1) Hakk’a Yürüme Erkanı
2) Dardan İndirme Erkanı
3) Muhabbet Cemleri Erkanı
4) İkrar ve Nikah Erkanı
5) Musahiplik Erkanı
6) Görgü Erkanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir