Âşık Remzânî – Ali Kızan/Namık Kemal Doğanay

          
  Hak aşığı Remzânî’nin Hakk’a yürümesinden 35 yıl, eserlerinin toplandığı Âşık Remzânî isimli kitabın ilk baskısının üzerinden ise 27 yıl geçti. Kitabın ilk baskısı 1987 yılında bin adet olarak yapılmıştı. İki yıl içinde kitabın tamamının dağıtımı yapılmış ve nadir bulunan kitaplar arasında yerini almıştı. İkinci baskısının yapılması ve daha fazla kişilere kitabın ulaşabilmesi için çok sayıda istek vardı. Nasip bu günlereymiş…

Peygamberimiz Muhammed’e, İmam Ali, Ehli Beyt, Hacı Bektaş Veli ve soyundan gelenlere “aşk” derecesinde bağlı olan Âşık Remzânî’nin kitabının ikinci baskısının, Hünkâr Hacı Bektaş Veli Vakfı’nın yayın organı olan Hünkâr Yayın A.Ş. yayınlarından çıkmasının da hem Remzânî, hem Remzânî’nin ailesi ve hem de benim için ayrı bir anlamı bulunmaktadır. Hünkâr’a ve Hünkâr’ın evlatlarına sıkı sıkıya bağlı olan Âşık Remzânî’nin emeklerinin zayi olmadığını, bağlılığının ve hizmetinin Hünkâr’ın defterine yazıldığının göstergesi olsa gerektir.

            1987 yılında yayınlanan kitabın birinci baskısında Âşık Remzânî’nin 113 adet şiirine yer verilmişti. Gerek Remzânî’nin günlüklerinin tekrar incelenmesinden ve gerekse ailesinin belgelerinin incelenmesi sonucunda 16 adet şiir daha tespit edilmiş olup, bu kitapta şiir sayısı 129’a yükselmiştir. Kitabımızın son bölümüne Cevahir Karaca tarafından, Haliç Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Türk Musikisi’nde 2012 yılında yaptığı Âşık Remzânî isimli Yüksek Lisans Tezi çalışmasının belirli bir bölümü eklenmiştir.

Namık Kemal Doğanay

Âşık Remzânî (İnceleme – Derleme)

Yayına Hazırlayanlar – A. Kızan – N. K. Doğanay

Hünkâr Yayın, İstanbul, Şubat 2014

Tel: 0212.521 22 10

E-posta: iletişim@hunkaryayin.com

13 cm x 19 cm boyutunda 240 sayfa

ISBN 978-605-41175-0-4

Fiyatı 15 TL

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir