Hallacı Mansur Kimdir ?

“Enel Hak”

HAYATI
Hallac-ı Mansur MS 856 yılı Ağustos ayında bugünki İran’ın Tur yöresinde doğmuştur. Esas adı Ab’i Mugis al- Husayn Bin Mansur ol Bayvaz’dır. Hallac ismi mesleğinden gelmedir. Yıkanmış temizlenmiş yünü ayıklayan tarayan ve eğrilmeye hazir hale getiren ustaya Hallaç denilir.Babası ailesiyle Dicle yakınlarına, Araplar tarafından kurulmuş bir yerleşim bölgesi olan Vasıl’a yerleşir. Hallac burada Farsçayı unutur. 12 yaşında hafız olur. Önce sufi Zahl at-Tustari’nin daha sonra da Amr al-Makki ve Cüneyd Bağdadi’nin talebesi olur. Hocalarıyla fikir ayrılığına düştüğü için onlardan ayrılır.Hallac, katı görüşlü müslümanları şoka uğratan radikal görüşleri sebebiyle göze batar. Hallac’ın Tanrı’da eriyip yok olmak anlamında söylediği, “Enel Hak yani Ben Tanrının ta kendisiyim” (Ana l-haqq ‏انا الحقّ‎) sözü sebebiyle içinde Allah’ın 99 sıfatından biri olan “hak” da geçtiği için 912 yılında tutuklanır ve uzun yıllar hapis kalır. Alenen işkence edildikten sonra, vücudundaki tüm deri kesilir (Bir kuzunun kesiminden sonra postunun çıkarması benzeri) yarı canlı haça gerilip halka teşhir edildiğinin ertesi günü ölür.

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:

Yorumu gönderen: Hacı YILDIRIM, 30.11.2015, 19:35:
Emeği geçenlerin ellerine sağlık

Yorumu gönderen: Hüseyin Firat, 29.10.2015, 01:32:
Canlar,
Sayfaniz cok guzel. Asiklarin listemeleri acik. Sade. Tabiki tüm asıklar buraya doldurmak imkansiz. Hangi birisini alabilirsiniz. 7 ulularida tabiki kismen. Birde Efendilerimizin Nefesi….
Sonuc itibariyle, düzenli, anlasılır, kisa ayni anda efektif bir Bilgi sunuşu. Emegi gecen tum canlara canı gonülden tsk.
Hüseyin Fırat, Almanya, Malatya

Yorumu gönderen: celal abbas güler, 25.01.2014, 00:20:
bu sayfayı düşünüp yapan canlara sonsuz şükranlarımı ve sevgilerimi sunup aşk ile diyorum sağolun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir